Idealne biljke za uređenje mediteranskog balkona
- Zea Mays
- Jul 2, 2023
- 2 min read
BUGENVILIJA
Bugenvilija je biljka penjačica koja nam je u 18. stoljeću stigla iz Brazila. Dobro podnosi sušu te voli osunčana područja pa se kao takva idealno prilagodila mediteranskom podneblju. Postoji više varijeteta ove biljke, no najčešće nailazimo na Bougainvilleu spactubillis. Često se sadi direktno u zemlju, ali je jako zahvalna i kao ukrasna biljka posađena u tegli. Ako se odlučite za sadnju u tegli, bitno je samu biljku posaditi u zemlju s dobrom drenažom te u teglu odgovarajuće veličine koja na dnu sadrži rupice za otjecanje vode. Zalijevanje ne bi smjelo biti obilno ni prečesto (biljku zalijevate onda kad joj se tlo skroz osuši). Preporučuje ju se prihranjivati u fazi cvatnje gnojivom koje sadrži određen udio dušika (N), fosfora (P) i kalija (K) svakih dva do tri mjeseca. Bugenvilija dobro podnosi rez te je se u principu može oblikovati na razne načine. Ako želite da se biljka razvija u visinu potrebno joj je osigurati potporu po kojoj će se penjati poput plastičnih kolaca ili plastičnih ljestvica.

PELARGONIJA - ĐIRAN
Pelargonije na europsko tlo stižu početkom 18. stoljeća te su od tada ne zaobilazne cvjetnice europskih balkona, a posebno onih smještenih na Mediteranu. Postoji mnogo vrsta, podvrsta i varijeteta Pelargonija, a među njima najpoznatije su Pelargonium zonale poznatije pod nazivom uspravne pelargonije. Najčešće su crvene boje, premda ih pronalazimo i u raznim nijansama narančaste i roze. Pelargonija je cvjetnica duge i obilne cvatnje koja počinje u rano proljeće, a traje sve do zimskih mjeseci. Obožava sunce i što je više izložena sunčevim zrakama to će obilnije cvjetati. Potrebno ju je redovito zalijevati, posebno ljeti gdje joj je potreba za vodom svakodnevna. Preporučuje ju se posaditi u dublje posude, najmanje 20 cm duboke. Ako želite velik i bogat cvijet, Pelargoniju bi trebalo redovito prihranjivati u fazi vegetacije (proljeće i ljeto). Na tržištu možete pronaći razna gnojiva za pospješivanje cvatnje kod biljaka kao i specifično gnojiva za Pelargonije, no u svakom slučaju biljku će dobro prihraniti gnojivo koje u sebi sadrži određeni postotak dušika (N), fosfora (P) i Kalija (K).

SUKULENTI
Sukulenti su biljke koje skladište vodu u listovima, stabljikama i korijenju te nisu zahtjevne za održavanje. Neophodno im je osigurati toplinu i sunčevu svjetlost te povremeno i po potrebi dodavati vodu u jako malim količinama. Dolaze u različitim bojama i oblicima. Jedan od svrsishodnijih i popularnijih sukulenata zasigurno je Aloe vera. Aloe veru potrebno je posaditi u širu i pliću posudu u zemlju za sukulente. Zimi ju je potrebno zalijevati jednom mjesečno dok se ljeti može zalijevati jednom u deset dana. Aloe vera voli osunčane lokacije te preferira južnu stranu balkona. Nakon četiri godine ova biljka postiže punu zrelost te je spremna za branje listova. Listovi Aloe vere sadrže gel koji se koristi u razne svrhe, no najčešće one kozmetičke.

Kommentare